Хединген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хединген
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Хединген
Хединген се наоѓа во Германија
Хединген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 105 м
Население 277  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39356
Повик. бр. 039061
Местоположбата на градски дел Хединген во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°18′16″ СГШ 11°06′22″ ИГД / 

Хединген (германски: Hödingen) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.