Ешенроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ешенроде
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Ешенроде
Ешенроде во рамките на Германија
Ешенроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 133 м
Население 167  (31 декември 2007)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39356
Повик. бр. 039055
Местоположба на градски дел Ешенроде во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Карта
Координати 52°17′N 11°7′E / 52.283° СГШ; 11.117° ИГД / 52.283; 11.117Координати: 52°17′N 11°7′E / 52.283° СГШ; 11.117° ИГД / 52.283; 11.117

Ешенроде (германски: Eschenrode) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Ешенроде се наоѓа околу 5 километри југоисточно од Веферлинген. Најблиските големи градови се Брауншвајг, Волфсбург и Магдебург.

Опкружен е од три страни со шуми. Во близина се наоѓа напуштеното село Нифолдхаген.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Тие се: Хединген, Херзинген, Бартенслебен, Шванефелд, Валбек и Веферлинген.

Историја[уреди | уреди извор]

Најстарото спомнување на „Haskenroth“ е во документ на папата Адријан Четврти за опатијата Маринтал во 1158. Бидејќи црквата Ешенроде потекнува од 827, традиционално првиот бискуп на бискупијата Халберштат и вели дека основал 35 парохиски цркви, се претпоставува дека е постара отколку Ешенроде. Црквата станала во средината на 11-от век, ѓаконска црква. Црковната општина Ешенроде се споила со Бартенслебен до Графхорст, вкупно 22 цркви.

Население[уреди | уреди извор]

Бројот на станбените згради (54) бил изменет само малку од 1842.

Година Население
1910 353
1933 303
1939 284
1964 285
1971 265
Година Население
1981 214
31.12.1985 199
31.12.1989 199
31.12.1990 192
1993 198
Година Население
31.12.1995 183
31.12.2000 178
31.12.2001 176
31.12.2002 182
31.12.2003 169
Година Население
31.12.2004 172
31.12.2005 173
31.12.2006 174
31.12.2007 167
Градско собрание

Партнерство[уреди | уреди извор]

Ешенроде има партнерство со Лере во Долна Саксонија.

Црква[уреди | уреди извор]

Локалната црква е посветена на Свети Стефан, која има ретки Bodeorgel, баптистички ангел и ѕвоно, кое според легендата било најдено во шумата.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Ешенроде е околу 11 километри од сојузниот автопат B1, кој го поврзува со Брауншвајг со Берлин. Најблискиот автопат е A2, кој може да се достигне преку излезот Алерингерслебен, кој е 14 километри оддалечен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]