Бартенслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бартенслебен
Место во Еркслебен
Грб на Бартенслебен
Бартенслебен is located in Германија
Бартенслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Еркслебен
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 151 м
Население 344  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039050
Местоположба на место Бартенслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°14′N 11°8′E / 52.233° СГШ; 11.133° ИГД / 52.233; 11.133Координати: 52°14′N 11°8′E / 52.233° СГШ; 11.133° ИГД / 52.233; 11.133

Бартенслебен е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Еркслебен.