Алерингерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алерингерслебен
Место во Ингерслебен
Алерингерслебен is located in Германија
Алерингерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Ингерслебен
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 127 м
Население 449  (31 декември 2006)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039400
Местоположба на место Алерингерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°13′N 11°7′E / 52.217° N; 11.117° E / 52.217; 11.117Координати: 52°13′N 11°7′E / 52.217° N; 11.117° E / 52.217; 11.117

Алерингерслебен (германски: Alleringersleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Ингерслебен.