Валбек (Берде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валбек
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Остатоци од црква во Валбек
Остатоци од црква во Валбек
Грб на Валбек
Валбек (Берде) во рамките на Германија
Валбек (Берде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 129 м
Население 775  (30 јуни 2005)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39356
Повик. бр. 039061
Местоположба на градски дел Валбек во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°17′N 11°4′E / 52.283° СГШ; 11.067° ИГД / 52.283; 11.067Координати: 52°17′N 11°4′E / 52.283° СГШ; 11.067° ИГД / 52.283; 11.067

Валбек (германски: Walbeck) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.