Херзинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херзинген
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Херзинген is located in Германија
Херзинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 141 м
Население 625  (31 декември 2006)
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39356
Повик. бр. 039055
Местоположба на градски дел Херзинген во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°16′59″N 11°10′0″E / 52.28306° N; 11.16667° E / 52.28306; 11.16667Координати: 52°16′59″N 11°10′0″E / 52.28306° N; 11.16667° E / 52.28306; 11.16667

Херзинген (германски: Hörsingen) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.