Зегерде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зегерде
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Зегерде is located in Германија
Зегерде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 86 м
Население 102  (31 декември 2006)
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39356
Повик. бр. 039061
Местоположба на градски дел Зегерде во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°21′0″N 11°4′59″E / 52.35000° N; 11.08306° E / 52.35000; 11.08306Координати: 52°21′0″N 11°4′59″E / 52.35000° N; 11.08306° E / 52.35000; 11.08306

Зегерде (германски: Seggerde) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.