Етинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Етинген
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Етинген
Етинген is located in Германија
Етинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 77 м
Население 512  (31 декември 2006)
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039059
Местоположба на градски дел Етинген во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°23′36″N 11°10′11″E / 52.39333° N; 11.16972° E / 52.39333; 11.16972Координати: 52°23′36″N 11°10′11″E / 52.39333° N; 11.16972° E / 52.39333; 11.16972

Етинген (германски: Etingen) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.