Дерен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерен
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Грб на Дерен
Дерен is located in Германија
Дерен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 105 м
Население 220  (31 декември 2006)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39356
Повик. бр. 039061
Местоположба на градски дел Дерен во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°20′N 11°1′E / 52.333° СГШ; 11.017° ИГД / 52.333; 11.017Координати: 52°20′N 11°1′E / 52.333° СГШ; 11.017° ИГД / 52.333; 11.017

Дерен (германски: Döhren) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.