Зиштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зиштет
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Зиштет is located in Германија
Зиштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 88 м
Население 588  (31 декември 2006)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39356
Повик. бр. 039061
Местоположба на градски дел Зиштет во рамките на Ебисфелде-Веферлинген
Карта
Координати 52°19′0″N 11°4′59″E / 52.31667° СГШ; 11.08306° ИГД / 52.31667; 11.08306Координати: 52°19′0″N 11°4′59″E / 52.31667° СГШ; 11.08306° ИГД / 52.31667; 11.08306

Зиштет (германски: Siestedt) е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.