Прејди на содржината

Шпракензел

Координати: 52°46′0″N 10°30′0″E / 52.76667° СГШ; 10.50000° ИГД / 52.76667; 10.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпракензел
Црква во Бокел
Црква во Бокел
Црква во Бокел
Грб на Шпракензел
Шпракензел во рамките на Германија
Шпракензел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Ханкенсбител
Месни единици 7
Градоначалник Кристијане Фромхаген (ДХС)
Основни податоци
Површина 83,82 км2
Надм. височина 115 м
Население 1.195 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29365
Повик. бр. 05837
Местоположба на Шпракензел во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°46′0″N 10°30′0″E / 52.76667° СГШ; 10.50000° ИГД / 52.76667; 10.50000

Шпракензел (германски: Sprakensehl) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Шпракензел се наоѓа на сојузниот автопат Б4. Градови во близина се Илцен, северно од Б4 и Гифхорн, јужно од Б4.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве места:

  • Берен
  • Бликведел
  • Бокел
  • Хаген
  • Мазел
  • Шпракензел
  • Цител
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]