Тилау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тилау
Лутеранската црква во Тилау
Лутеранската црква во Тилау
Лутеранската црква во Тилау
Грб на Тилау
Тилау во рамките на Германија
Тилау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 2
Градоначалник Мартин Ценк (СДП)
Основни податоци
Површина 23,53 км2
Надм. височина 72 м
Население 1.421 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38474
Повик. бр. 05833
Местоположба на Тилау во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°35′0″N 10°52′0″E / 52.58333° СГШ; 10.86667° ИГД / 52.58333; 10.86667Координати: 52°35′0″N 10°52′0″E / 52.58333° СГШ; 10.86667° ИГД / 52.58333; 10.86667

Тилау (германски: Tülau) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Тилау се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Клајне Алер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од Тилау-Фаренхорст и Фојце.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]