Фордорф

Координати: 52°22′0″N 10°31′0″E / 52.36667° СГШ; 10.51667° ИГД / 52.36667; 10.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фордорф
Црквата во Ретен
Црквата во Ретен
Црквата во Ретен
Грб на Фордорф
Фордорф во рамките на Германија
Фордорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Папентајх
Месни единици 3
Градоначалник Моника Клеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,26 км2
Надм. височина 83 м
Население 3.123 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38533
Повик. бр. 05304
Портал www.vordorf.de
Местоположба на Фордорф во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°22′0″N 10°31′0″E / 52.36667° СГШ; 10.51667° ИГД / 52.36667; 10.51667

Фордорф (германски: Vordorf) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Фордорф е составена од следниве места: Ајкхорст, Ретен и Фордорф.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Фордорф на југ се граничи со градот Брауншвајг, а други соседни општини се Мајне, Аденбител, Швилпер. Градовите Брауншвајг, Гифхорн и Волфсбург се оддалечени на околу 15 километри од Фордорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]