Умерн

Координати: 52°35′0″N 10°26′0″E / 52.58333° СГШ; 10.43333° ИГД / 52.58333; 10.43333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Умерн
Фарма во Умерн
Фарма во Умерн
Фарма во Умерн
Грб на Умерн
Умерн во рамките на Германија
Умерн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Градоначалник Миријам Милер (независна)
Основни податоци
Површина 40,32 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.539 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29369
Повик. бр. 05083
Местоположба на Умерн во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°35′0″N 10°26′0″E / 52.58333° СГШ; 10.43333° ИГД / 52.58333; 10.43333

Умерн (германски: Ummern) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Леталиштето Умерн се наоѓа 3 километри северно од селото.[2]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат следниве места: Умерн и Полхефен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. [„LSG Fallersleben ((германски)[[Категорија:Статии со надворешни врски на германски]])“. Архивирано од изворникот на 2014-01-09. Посетено на 2018-10-26. URL–wikilink conflict (help) LSG Fallersleben ((германски))]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]