Ханкенсбител

Координати: 52°44′0″N 10°36′0″E / 52.73333° СГШ; 10.60000° ИГД / 52.73333; 10.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханкенсбител
Поглед на Ханкенсбител
Поглед на Ханкенсбител
Поглед на Ханкенсбител
Грб на Ханкенсбител
Ханкенсбител во рамките на Германија
Ханкенсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Ханкенсбител
Градоначалник Дирк Келнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,82 км2
Надм. височина 82 м
Население 4.538 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29386
Повик. бр. 05832
Местоположба на Ханкенсбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°44′0″N 10°36′0″E / 52.73333° СГШ; 10.60000° ИГД / 52.73333; 10.60000

Ханкенсбител (германски: Hankensbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 25 километри јужно од Илцен и 30 километри северно од Гифхорн.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ханкенсбител се наоѓа во сојузната покраина Долна Саксонија, во округот Гифхорн.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од селата Алт Изенхаген, Емен и Ханкенсбител.

Соседни градови[уреди | уреди извор]

Соседни градови на општината се Витинген, Илцен, Целе, Гифхорн и Волфсбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Прво споменување во документ на Ханкенсбител било во 1051 година под името Хоненгесбустеле (Honengesbuthele). Документот бил од Хајнрих III. Во тоа време саксонската династија Билунг ја поседувала областа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]