Ретгесбител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ретгесбител
Црквата во Ретгесбител
Црквата во Ретгесбител
Црквата во Ретгесбител
Грб на Ретгесбител
Ретгесбител во рамките на Германија
Ретгесбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Папентајх
Градоначалник Херман Шелкман (независен)
Основни податоци
Површина 10,83 км2
Надм. височина 67 м
Население 2.419 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 223 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38531
Повик. бр. 05304
Местоположба на Ретгесбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°25′0″N 10°32′0″E / 52.41667° СГШ; 10.53333° ИГД / 52.41667; 10.53333Координати: 52°25′0″N 10°32′0″E / 52.41667° СГШ; 10.53333° ИГД / 52.41667; 10.53333

Ретгесбител (германски: Rötgesbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Ретгесбител се наоѓа околу 15 километри северно од Брауншвајг, 10 километри јужно од Гифхорн и 20 километри западно од Волфсбург, директно на автопатот 4, главната врска помеѓу Брауншвајг и Линебург.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото документирано спомнување на Ретгесбител било во 1226 година. Порано, селото било познато како Ротлекесбутле (Rotlekesbutle). Како повеќето „-бител“ села, се смета дека било подигнато околу X век. Во средниот век, селото било под влијание на трговскиот пат помеѓу Брауншвајг и Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]