Прејди на содржината

Везендорф

Координати: 52°36′0″N 10°32′0″E / 52.60000° СГШ; 10.53333° ИГД / 52.60000; 10.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Везендорф
Католичката црква во Везендорф
Католичката црква во Везендорф
Католичката црква во Везендорф
Грб на Везендорф
Везендорф во рамките на Германија
Везендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Градоначалник Холгер Шулц (СДП)
Основни податоци
Површина 31,23 км2
Надм. височина 59 м
Население 5.464 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29392
Повик. бр. 05376
Портал www.wesendorf.de
Местоположба на Везендорф во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°36′0″N 10°32′0″E / 52.60000° СГШ; 10.53333° ИГД / 52.60000; 10.53333

Везендорф (германски: Wesendorf) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 12 километри северно од Гифхорн.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Везендорф е составена од две единици: Везендорф и Вестерхолц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]