Деделшторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деделшторф
Шникенхајде, област во општината
Шникенхајде, област во општината
Шникенхајде, област во општината
Грб на Деделшторф
Деделшторф во рамките на Германија
Деделшторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Ханкенсбител
Месни единици 7
Градоначалник Бернд Родевалд (независен)
Основни податоци
Површина 76,03 км2
Надм. височина 91 м
Население 1.203 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29386
Повик. бр. 05832
Местоположба на Деделшторф во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°42′0″N 10°30′0″E / 52.70000° СГШ; 10.50000° ИГД / 52.70000; 10.50000Координати: 52°42′0″N 10°30′0″E / 52.70000° СГШ; 10.50000° ИГД / 52.70000; 10.50000

Деделшторф (германски: Dedelstorf) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Деделшторф се наоѓа западно од Ханкенсбител во близина на природниот парк Зидхајде.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве места:

  • Деделшторф
  • Алерзел
  • Ведерзел
  • Ерел
  • Репке
  • Лингведел
  • Лангведел

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]