Хилерзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилерзе
Црквата во Хилерзе
Црквата во Хилерзе
Црквата во Хилерзе
Грб на Хилерзе
Хилерзе во рамките на Германија
Хилерзе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Мајнерзен
Месни единици 2
Градоначалник Детлеф Танке (СДП)
Основни податоци
Површина 24,09 км2
Надм. височина 64 м
Население 2.472 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38543
Повик. бр. 05373
Портал www.hillerse.de
Местоположба на Хилерзе во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°25′0″N 10°24′0″E / 52.41667° СГШ; 10.40000° ИГД / 52.41667; 10.40000Координати: 52°25′0″N 10°24′0″E / 52.41667° СГШ; 10.40000° ИГД / 52.41667; 10.40000

Хилерзе (германски: Hillerse) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хилерзе се наоѓа на работ на природниот парк Зидхајде на реката Окер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хилерзе е поделена на следниве единици (во заграда е нивниот број на жители, состојба 1 јануари 2009 г.:[2]

  • Хилерзе (2.333)
  • Фолкзе (234)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Einwohnerstatistik[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]