Васбител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Васбител
Старото училиште во Васбител
Старото училиште во Васбител
Грб на Васбител
Васбител is located in Германија
Васбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Изенбител
Градоначалник Хартмут Јонас (Зелени)
Основни податоци
Површина 6,51 км2
Надм. височина 67 м
Население 1.774 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 273 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38553
Повик. бр. 05374
Местоположба на Васбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°24′41″N 10°35′35″E / 52.41139° СГШ; 10.59306° ИГД / 52.41139; 10.59306Координати: 52°24′41″N 10°35′35″E / 52.41139° СГШ; 10.59306° ИГД / 52.41139; 10.59306

Васбител (германски: Wasbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Васбител се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Елм-Лапвалд во триаголникот на градовите Волфсбург, Брауншвајг и Гифхорн.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Изенбител, Калберла и Мајне.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]