Рибесбител

Координати: 52°26′0″N 10°31′0″E / 52.43333° СГШ; 10.51667° ИГД / 52.43333; 10.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибесбител
Црквата во Рибесбител
Црквата во Рибесбител
Црквата во Рибесбител
Грб на Рибесбител
Рибесбител во рамките на Германија
Рибесбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Изенбител
Месни единици 3
Градоначалник Хајнрих Штигхан (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,51 км2
Надм. височина 58 м
Население 2.070 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38551
Повик. бр. 05374
Портал www.ribbesbuettel.de
Местоположба на Рибесбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°26′0″N 10°31′0″E / 52.43333° СГШ; 10.51667° ИГД / 52.43333; 10.51667

Рибесбител (германски: Ribbesbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Рибесбител се наоѓа на јужниот крај од Линебуршкото Поле, околу 20 километри северно од Брауншвајг и околу 5 километри јужно од Гифхорн.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве единици:

  • Аусбител
  • Друфелбек
  • Рибесбител
  • Фолбител (со местата Клајн Фолбител и Фосхајде)
  • Вармбител

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]