Ера-Лесин

Координати: 52°35′49″N 10°47′46″E / 52.59694° СГШ; 10.79611° ИГД / 52.59694; 10.79611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ера-Лесин
Поглед на Ера
Поглед на Ера
Поглед на Ера
Грб на Ера-Лесин
Ера-Лесин во рамките на Германија
Ера-Лесин
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 2
Градоначалник Јерг Безе (ДХС)
Основни податоци
Површина 56,08 км2
Надм. височина 63 м
Население 1.951 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38468
Повик. бр. 05377
Портал www.ehra-lessien.de
Местоположба на Ера-Лесин во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°35′49″N 10°47′46″E / 52.59694° СГШ; 10.79611° ИГД / 52.59694; 10.79611

Ера-Лесин (германски: Ehra-Lessien) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ера-Лесин се наоѓа во крајниот источен дел на сојузната покраина Долна Саксонија.

Општина се наоѓа околу 20 километри од Волфсбург и Гифхорн.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Ера (1.275 жит.) и Лесин (559 жит.).[2]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Ера-Лесин се граничи со следниве градови и општини:

Патека за тестирање на Фолксваген[уреди | уреди извор]

Фолксваген поседува патека за тестирање во местото Ера. Патеката била изградена во текот на Студената војна, а местоположбата била одбрана бидејќи во зона забранета за летање близу границата со Источна Германија, па така можеле да бидат тестирани тајни прототипи без опасност од протекување на можните соперници.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Состојба 30 јуни 2018 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]