Парзау

Координати: 52°32′0″N 10°52′0″E / 52.53333° СГШ; 10.86667° ИГД / 52.53333; 10.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Парзау
Поранешно училиште од 1894 година
Поранешно училиште од 1894 година
Поранешно училиште од 1894 година
Грб на Парзау
Парзау во рамките на Германија
Парзау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 4
Градоначалник Керстин Кајл (ДХС)
Основни податоци
Површина 29,33 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.919 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38470
Повик. бр. 05368
Местоположба на Парзау во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°32′0″N 10°52′0″E / 52.53333° СГШ; 10.86667° ИГД / 52.53333; 10.86667

Парзау (германски: Parsau) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Парзау се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од следниве места:

  • Анебек (155 жит.), непосредно северно од Парзау
  • Кроја (363 жит.), непосредно североисточно од Анебек
  • Кајзервинкел (94 жит.), источно од Парзау
  • Парзау (1.194 жит.)

Кон општината Парзау припаѓа станбената единица Гибел, која претставува енклава во слободната област Гибел (7 жит.).

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Следниве градови и општини се граничат со општината Парзау:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]