Прејди на содржината

Варенхолц

Координати: 52°37′0″N 10°36′0″E / 52.61667° СГШ; 10.60000° ИГД / 52.61667; 10.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Варенхолц
Воденица во Варенхолц
Воденица во Варенхолц
Воденица во Варенхолц
Грб на Варенхолц
Варенхолц во рамките на Германија
Варенхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Месни единици 5
Градоначалник Херберт Пипер (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,99 км2
Надм. височина 55 м
Население 3.673 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29399
Повик. бр. 05835
Местоположба на Варенхолц во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°37′0″N 10°36′0″E / 52.61667° СГШ; 10.60000° ИГД / 52.61667; 10.60000

Варенхолц (германски: Wahrenholz) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Варенхолц се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Елм-Лапвалд на реката Изе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат следниве места: Бецхорн, Тајхгут, Варенхолц, Вајсенберге и Вајсес Мор.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]