Шеневерде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шеневерде
Гостилница во Шеневерде
Гостилница во Шеневерде
Гостилница во Шеневерде
Грб на Шеневерде
Шеневерде во рамките на Германија
Шеневерде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Градоначалник Гералд Флор (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,73 км2
Надм. височина 63 м
Население 923 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29396
Повик. бр. 05835
Местоположба на Шеневерде во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°38′0″N 10°38′0″E / 52.63333° СГШ; 10.63333° ИГД / 52.63333; 10.63333Координати: 52°38′0″N 10°38′0″E / 52.63333° СГШ; 10.63333° ИГД / 52.63333; 10.63333

Шеневерде (германски: Schönewörde) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Шеневерде се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Елм-Лапвалд на реката Изе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]