Шепенштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шепенштетгермански: Schöppenstedt) — поранешна општинска заедница во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во градот Шепенштет. На 1 јануари 2015 година била споена со општинската заедница Асе и ја создале новата општинска заедница Елм-Асе.

Општинската заедница Шепенштет се состоела од следниве општини:

  1. Далум
  2. Кнајтлинген
  3. Шепенштет
  4. Ирде
  5. Фалберг
  6. Винигштет

Координати: 52°08′ N; 10°47′ E / 52.13° СГШ; 10.78° ИГД / 52.13; 10.78