Земенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Земенштет
Место во Ремлинген-Земенштет
Поглед на Земенштет
Поглед на Земенштет
Грб на Земенштет
Земенштет is located in Германија
Земенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општина Ремлинген-Земенштет
Основни податоци
Површина 11,71 км2
Надм. височина 106 м
Население 676  (31 декември 2015)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38327
Повик. бр. 05336
Координати 52°06′N 10°42′E / 52.100° N; 10.700° E / 52.100; 10.700Координати: 52°06′N 10°42′E / 52.100° N; 10.700° E / 52.100; 10.700

Земенштет (германски: Semmenstedt) — село и поранешна општина во округот Волфенбител во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Ремлинген-Земенштет.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]