Прејди на содржината

Ремлинген (Долна Саксонија)

Координати: 52°07′N 10°40′E / 52.117° СГШ; 10.667° ИГД / 52.117; 10.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремлинген
Место во Ремлинген-Земенштет
Поглед на Ремлинген
Поглед на Ремлинген
Поглед на Ремлинген
Грб на Ремлинген
Ремлинген во рамките на Германија
Ремлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општина Ремлинген-Земенштет
Место единици 3
Основни податоци
Површина 21,59 км2
Надм. височина 138 м
Население 1.824  (31 декември 2015)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38319
Повик. бр. 05336
Координати 52°07′N 10°40′E / 52.117° СГШ; 10.667° ИГД / 52.117; 10.667

Ремлинген (германски: Remlingen) — село и поранешна општина во округот Волфенбител во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Ремлинген-Земенштет.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]