Херштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херштет
Место во Беверштет
Ветерница во Херштет
Ветерница во Херштет
Грб на Херштет
Херштет во рамките на Германија
Херштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Беверштет
Место единици 3
Основни податоци
Површина 18,89 км2
Надм. височина 11 м
Население 436  (20 ноември 2019)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27616
Повик. бр. 04747
Портал www.beverstedt.de
Координати 53°27′56″N 8°45′52″E / 53.46556° СГШ; 8.76444° ИГД / 53.46556; 8.76444Координати: 53°27′56″N 8°45′52″E / 53.46556° СГШ; 8.76444° ИГД / 53.46556; 8.76444

Херштет (германски: Heerstedt) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2011 година е дел од општината Беверштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа помеѓу градот Бремерхафен и општината Беверштет. Во рамки на општината се наоѓало природното заштитено подрачје Билтер Зе и Рандмор.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Херштет била составена од следниве места:

  • Дорен
  • Херштет (гл. место)
  • Лое

Надворешни врски[уреди | уреди извор]