Беверштет (општинска заедница)

Координати: 53°26′N 08°49′E / 53.433° СГШ; 8.817° ИГД / 53.433; 8.817
Од Википедија — слободната енциклопедија

Беверштет (германски: Beverstedt) — поранешна општинска заедница во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во флекен Беверштет. Била распуштена на 1 ноември 2011 година.

Општинската заедница Беверштет се состоела од следниве општини:

53°26′N 08°49′E / 53.433° СГШ; 8.817° ИГД / 53.433; 8.817