Фрелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрелсдорф
Место во Беверштет
Грб на Фрелсдорф
Фрелсдорф is located in Германија
Фрелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Беверштет
Место единици 3
Основни податоци
Површина 25,29 км2
Надм. височина 13 м
Население 633  (20 ноември 2019)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27616
Повик. бр. 04749
Портал www.beverstedt.de
Координати 53°29′35″N 8°54′2″E / 53.49306° СГШ; 8.90056° ИГД / 53.49306; 8.90056Координати: 53°29′35″N 8°54′2″E / 53.49306° СГШ; 8.90056° ИГД / 53.49306; 8.90056

Фрелсдорф (германски: Frelsdorf) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2011 година е дел од општината Беверштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

На север се наоѓа реката Гесте, на која и се наоѓала некогашната општинска граница.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Фрелсдорф била составена од следниве места:

  • Фортвизен
  • Фрелсдорф (гл. место)
  • Фрелсдорфермилен
  • Теби

Надворешни врски[уреди | уреди извор]