Зитланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зитландгермански: Sietland) — поранешна општинска заедница во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во селото Илинворт. На 1 јануари 2011 година таа била споена со општинската заедница Хаделн и ја создале новата општинска заедница Ланд Хаделн.

Општинската заедница Зитланд се состоела од следниве општини:

  1. Илинворт
  2. Одисхајм
  3. Штајнау
  4. Вана