Хаделн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хаделнгермански: Hadeln) — поранешна општинска заедница во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во градот Отерндорф. На 1 јануари 2011 година таа била споена со општинската заедница Зитланд и ја создале новата општинска заедница Ланд Хаделн.

Општинската заедница Хаделн се состоела од следниве општини:

  1. Нојенкирхен
  2. Нордледа
  3. Остербрух
  4. Отерндорф