Јецел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јецел
Jeetzel(hoch).jpg
Јецел како тече помеѓу Зерау и Хицакер
Земја Германија
Слив
Главен извор Алтмарк
Устие Елба
53°09′26″ СГШ 11°02′38″ ИГД / 
Физички особености
Должина 73 км

Реката Јецел[1], која извира во Алтмарк под името Jeetze (Јеце)[2], тече од Саксонија-Анхалт низ Долна Саксонија, во Германија. Од нејзиниот извор во близина на селото Дениц, тече кон север низ Бецендорф, Залцведел, Вустров, Лихов и Даненберг, пред да се влее во Елба во Хицакер. Нејзината вкупна должина е 73 километри.

Лева притока на Елба, Јецел самата има неколку притоки, како што се Залцведел Думе и Вустров Думе. Името е словенско и означува јасенов поток.

Историски, кога нивото на Елба се зголемувало, ја поплавувала Јецел, која течела кон „назад“ и ја поплавувала околината. Денес, системот на канали ги спречува поплавите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ханс-Јоаким Улеман и Мартин Еколт, Kleine Nebenflüsse der Elbe oberhalb des Tidegebietes, објавена во Ханс-Георг Браун од 1988 Flüsse und Kanäle.
  2. Ханс-Јоаким Улеман и Мартин Еколт, Kleine Nebenflüsse der Elbe oberhalb des Tidegebietes, објавена во Ханс-Георг Браун од 1988 Flüsse und Kanäle.