Бецендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бецендорф
Грб на Бецендорф
Бецендорф is located in Германија
Бецендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Алтмарк Залцведел
Општ. заед. Бецендорф-Диздорф
Градоначалник Хајнрих Шмаух (ДХС)
Основни податоци
Површина 97 км2
Надм. височина 35 м
Население 3.170 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SAW
Пошт. бр. 38489
Повик. бр. 039000
Портал www.beetzendorf-
diesdorf.de
Местоположба на Бецендорф во рамките на округот Алтмарк Залцведел
Карта
Координати 52°42′00″ СГШ; 11°05′30″ ИГД / 52.7° СГШ; 11.0917° ИГД / 52.7; 11.0917Координати: 52°42′00″ СГШ; 11°05′30″ ИГД / 52.7° СГШ; 11.0917° ИГД / 52.7; 11.0917

Бецендорф (германски: Beetzendorf) е општина во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]