Арлау

Координати: 54°34′47″N 9°15′04″E / 54.57977° СГШ; 9.2511° ИГД / 54.57977; 9.2511
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арлау
Арлау по браната на Белтрингхардер Ког
Место Германија, Шлезвиг-Холштајн
Должина 37 км
Извор југоисточно од Золвит
54°34′47″N 9°15′04″E / 54.57977° СГШ; 9.2511° ИГД / 54.57977; 9.2511
Висина на изворот 8 м
Утока во Северното Море
54°31′41″N 8°52′19″E / 54.528055198821875° СГШ; 8.871889114379883° ИГД / 54.528055198821875; 8.871889114379883
Слив Арлау
Акумулации Арлау-Шпајхербекен во Белтрингхардер Ког
Села Берендорф, Бонделум, Фиел, Арлеват, Хатштетермарш

Арлау (германски: Arlau; дански: Arlå) — река во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]