Тарнаерш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тарнаерш
Tarnaörs
Округ на градот
Tarnaörs légifotó.jpg
HU county Heves.svg
Регион Северна Унгарија
Округ Хевеш
Површина 30,28 km²
Население 1.822 (2015)
Густина на населението 60,30 на km2
Временска зона CET
Поштенски и
повикувачки број
3294
36
Интернет страница http://www.tarnaors.hu/
 Унгарија

Тарнаерш е село во северниот дел на Унгарија, каде е родена бароницата Ема Орци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mitchell, Charlotte (2006). „Emma Orczy“. ODNB. Oxford University Press. конс. 4 January 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]