Толна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Толна
Tolna megye
Грб на округот
TolnaCounty.gif
Регион Јужен прекудунавски регион
Административен центар Сексард
Површина 3703,31 km²
Население 238.431 (2008)
Густина на населението 64,3 /km²
Број на населени места 109

Толна (унгарски: Tolna megye) е административен округ (comitatus или megye) во денешна Унгарија и во нејзиниот претходник Кралството Унгарија. Сместен е во централна Унгарија, на левиот брег од реката Дунав. Ги дели неговите граници со унгарските окрузи: Шомоѓ, Бач-Кишкун и Барања. Главен град на округот Толна е Сексард. Неговата површина изнесува 3703 km².

Историја[уреди | уреди извор]

Сексард.

Tолна (на латински: comitatus Tolnensis) исто така било името на историскиот административен округ (comitatus) во Кралството Унгарија. Неговата територија, која била скоро истата колку и на денешниот округ Толна, денеска се наоѓа во централна Унгарија со градот Сексард како главен административен центар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


35п| Окрузи на Унгарија
Бач-Кишкун  •  Барања  •  Бекеш  •  Боршод-Абауј-Земплен  •  Чонград  •  Фејер  •  Ѓер-Мошон-Шопрон  •  Хајду-Бихар  •  Хевеш  •  Јас-Наѓкун-Солнок  •  Комаром-Естергом  •  Ноград  •  Пешта  •  Шомоѓ  •  Саболч-Сатмар-Берег  •  Толна  •  Ваш  •  Веспрем  •  Зала  •  Фотографии