Прејди на содржината

Авача (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авача
Местоположба
Физички особености
Должина122 км
Особености на сливот

Авача — река на југоистокот од полуостровот Камчатка во Русија.

Должината на Авача изнесува е 122 км, а просечниот проток околу 136 м3 во секунда.

Сливот на Авача има површина од околу 5 090 км, содржи бројни потоци ладни и врели води богати со минерали. Речниот ток се смрзнува кон крајот на декември (сливот во новембру), а одново се одмрзнува во март наредната година.

На бреговите на реката Авача е сместено и Елизово — седиште на Елизовскиот реон, Камчатски крај. Се влева во Авачинскиот Залив (Авачинско Устие).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]