Авачински Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Авачинскиот Залив.

Авачински Залив (руски: Авачинская бухта) или Авачинско Устие (Авачинская губа) — залив во југоисточниот брег на полуостровот Камчатка во Тихиот Океан. Долг е 24, а широк 3 км во устието, со најголема длабочина од 26 м.[1]

Во него се влева реката Авача, по која е наречен. Не брегот на заливот е сместен пристанишниот град Петропавловск Камчатски од источната страна и затворениот град Виључинск од западната, во помалиот Крашеников Залив. Претставува најважна точка за стопанскиот и воениот сообраќај во Камчатскиот крај.

Откривање[уреди | уреди извор]

Заливот прв го забележал данско-рускиот истражувач и офицер Витус Беринг во 1729 г. Првите карти на подрачјето ги изработил поморскиот капетан Михаил Тебенков некаде во 1830-тите.[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Карта на Авачинскиот Залив

Авачинскиот Залив е меѓу најголемите засолнети заливи во светот, со способност да ги прими и најголемите бродови. Зафаќа површина од 215 км2 и длабок е до 26 метри. Поважни реки кои се влеваат во него се Авача и Паратунка. На него е сместена и главната база на Тихоокеанската флота на руските поморскски сили. Зиме заливот замрзнува.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Avachinskaya Guba". Mapcarta. Archived from the original on 20 декември 2016. Посетено на 19 декември 2016. Unknown parameter |deadurl= ignored (help)
  2. "Karta Kamchatskago Berega". Alaska's Digital Archives. Archived from the original on 12 ноември 2013. Посетено на 12 ноември 2013. Unknown parameter |deadurl= ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°56′N 158°36′E / 52.933° СГШ; 158.600° ИГД / 52.933; 158.600