Прејди на содржината

Токат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Токат
Општина
Река Јешилирмак
ЗемјаТурција
ПокраинаТокат
Управа
 • ГрадоначалникЕјуп Ероглу
 • ГувернерЏевдет Џан
Површина[1]
 • Област1.923,01 км2 (74,248 ми2)
Население (2012)[2]
 • Област182.225
 • Област густина0,95/км2 (2,5/ми2)
Час. појасТРТ (UTC+3)
поштенски код60100, 60200
Повик. бр.+90 356
Мреж. местоwww.tokat.bel.tr : www.tokat.com www.tokat.gov.tr

Токат — главен град на покраината Токат во Турција во средноцрноморскиот регион Анадолија . Сместен е на сливот на реката Токат (Токат Сују) со Јешилирмак . На пописот во 2018 година, во градот Токат живееле 155.000 жители

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил основан во периодот на Хетите. За време на кралот Митрадат VI , градот бил еден од неговите многу упоришта во Мала Азија .

Позната како Евдокија (Евдоксија), подоцна бил вклучен во западниот дел на Трапезунтското Царство.

По Битката кај Манцикерт, градот, заедно со поголемиот дел од Мала Азија, градот паднал под контрола на Турците Селџуци . По смртта на султанот Сулејман ибн Кутулмиш во 1086 година, емирот Малик Гази ја презел контролата над областа, работејќи од неговата база, градот Сивас. Поминале многу децении пред Селџуците повторно да ја преземат контролата над тој регион, во времето на Килиџ Арслан II.

По Битката кај Ќосе Даг, Селџуците го изгубиле регионот а подоцна земјата паднала под управа на Османлиите .

Клима[уреди | уреди извор]

Токат има топло-лето средоземна клима ( класификација на климата во Köppen : Csa ) со значително поморско и континентално влијание.

Економија[уреди | уреди извор]

Историски гледано, во областа се вадел бакар .

Култура[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Зграда на Факултетот за уметности и науки на Универзитетот Газиосманпаша .

Универзитетот Газиосманпаша е една од поновите терцијарни институции во Турција, основана во 1992 година. Името го добила по локалниот херој Гази Осман-паша .

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбалот е најпопуларен спорт: во постарите области над центарот на градот децата често играат со топки навечер во најмалите улици. Градскиот фудбалски клуб е Токатспор, кој своите домашни натпревари ги игра на стадионот „Токат Газиосманпаша“ .

Се игра и кошарка, одбојка, тенис, пливање, боречки вештини и многу други спортови. Возењето велосипед и џогирање се вообичаени по должината на реката.

Туризам[уреди | уреди извор]

Фасада на Гок Медрезе во Токат, основана од Первоне, околу 1270 година.

Најважната знаменитост е замокот Токат, османлиска тврдина со 28 кули на карпестиот рид со поглед кон градот. Влад Цепеш ( грофот Дракула ) бил затворен во една од овие зандани .[3][4] Други знаменитости вклучуваат остатоци од неколку грчки православни цркви и катедрали, Гариплер џамија која датира од 12 век, Али-пашината џамија (16 век), Хатуније исто така од 16 век и Ѓок медреса од 1270 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
  3. 'Dracula's Dungeon' Discovered by Archaeologists at Tokat Castle in Turkey
  4. Archaeologists In Turkey Say They've Discovered Dracula's Dungeon

Надворешни врски[уреди | уреди извор]