Анимизам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрво на желби, современа анимистичка пракса.

Анимизмот е период во кој човекот верувал дека секој предмет и секоја појава имаат свој дух кој ги одржува и движи. Значајна одлика на анимизмот е тоа што духовите немаат свои морални регулативни функции - нив не ги интересираат човековите работи.

Поврзано[уреди | уреди извор]