Таклобан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таклобан
високо урбанизирана населба
Skyline of Таклобан
Прекар(и): "Срцето на Истони Висајас и Порта на Регионот VIII."
Местоположба на Таклобан
Координати: 11°14′36″N 125°0′0″E / 11.24333° СГШ; 125.00000° ИГД / 11.24333; 125.00000
ДржаваФилипини
РегионИсточен Висајас Регион (Регион VIII)
ПокраинаЛејте
Област1 област на Лејте
Барангаи138 барангаи
Општинасе верува дека е во 1770
Главен град на покраина26 февруари 1830
Дел од провинција20 јуни 1952[1]
Високо урбанизиран град4 октомври 2008 (објавено) [2]; 18 декември 2008 (ратификација) [3]
Управа
 • ВидСовет
 • ГрадоначалникАлфред С. Ромуалдез
Површина
 • Земјишна201,72 км2 (7,788 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно242,089
 • Густина1.200,12/км2 (310,830/ми2)
 • Демонимтаклобанец
Часовен појасPST (UTC+8)
Поштенски код6500
Повик. бр.+63 53
Таклобански ден [4]Секој 30-ти ден од јули
Мреж. местоhttp://www.tacloban.gov.ph

Таклобан (варај: Siyudad han Tacloban ,тагалог: Lungsod ng Tacloban) — пристаништен град на околу 360 километри југоисточно од Манила. Тој е прв град од Источен Висајас Регионот што е класифициран како високо урбанизиран град. Тој е главен град на покраината Лејте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. RA 760
  2. Proclamation No. 1637 dated 4 октомври 2008
  3. COMELEC Minute Resolution No. 09-0036
  4. RA 7676