Филипинско пезо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филипинско пезо
Piso ng Pilipinas
Php bill 1000 front.jpg Php coin 1 obv.png
Банкнота на 1000 пезосимонета на 1 песо
ISO 4217
Код PHP
Составници
Подединица
 1/100 Ѕentimo (Филипински)
Цент (Македонски)
Симбол PhilippinePeso.svg
Банкноти
 Чести 20, 50, 100, 500, 1000 пезоси
 Ретки 5, 10, 200 пезоси
Монети
 Чести 25 sentimo, 1, 5, 10 пезо
 Ретки 1, 5, 10 sentimo
Демографија
Корисник/ци Филипини Филипини
Издавач
Централна банка Централна банка на Филипините
 Мреж. место www.bsp.gov.ph
Печатар Централна банка на Филипините
 Мреж. место Bangko Sentral ng Pilipinas
Ковачница Централна банка на Филипините
 Мреж. место www.bsp.gov.ph
Вредност
Инфлација 2,3%
 Извор National Statistics Office, јуни 2007
 Начин CPI

Филипинското пезо (филипински: piso) е валута на Филипините. Поделен е на 100 центи т.е. sentimo.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]