Сундски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сундски О-ви се наоѓа во Индиски Океан
Сундски О-ви
Местоположба на Сундските Острови во рамките на Индискиот Океан

Сундски Острови (индонезиски: Kepulauan Sunda, сундски: Kapuloan Sunda) — поголема група на острови во состав на Малајскиот Архипелаг.

Групата се дели на Големи Сундски Острови и Мали Сундски Острови.

Управна поделба[уреди | уреди извор]

Со островите управуваат четири земји: Брунеј, Источен Тимор, Индонезија и Малезија. Најголемиот дел го има Индонезија. Островот Борнео е поделен на брунејски, индонезиски и малајски дел. Островот Тимор е поделен на источнотиморски и индонезиски дел. Двата помали острови исто така припаѓаат на Источен Тимор.

Список на острови[уреди | уреди извор]

Големи Сундски Острови
Мали Сундски Острови, од запад кон исток

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]