Сундски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сундски Острови
Kepulauan Sunda
LocationSundaIslands.svg
Географија
КоординатиКоординати: 2°00′S 110°00′E / 2.000° ЈГШ; 110.000° ИГД / -2.000; 110.000
АрхипелагМалајски Архипелаг
Вкупно острови13
Поголеми островиГолеми Сундски Острови
Мали Сундски Острови
Управување


Сундски Острови (индонезиски: Kepulauan Sunda, сундски: Kapuloan Sunda) — поголема група на острови во состав на Малајскиот Архипелаг.[1]

Групата се дели на Големи Сундски Острови и Мали Сундски Острови.

Управна поделба[уреди | уреди извор]

Со островите управуваат четири земји: Брунеј, Источен Тимор, Индонезија и Малезија. Најголемиот дел го има Индонезија. Островот Борнео е поделен на брунејски, индонезиски и малајски дел. Островот Тимор е поделен на источнотиморски и индонезиски дел. Двата помали острови исто така припаѓаат на Источен Тимор.

Список на острови[уреди | уреди извор]

Големи Сундски Острови[уреди | уреди извор]

Мали Сундски Острови[уреди | уреди извор]

од запад кон исток

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1813-1895., Dana, James Dwight ([1836]). On two American species of the genus Hydrachna. OCLC 54153052. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 2°00′S 110°00′E / 2.000° ЈГШ; 110.000° ИГД / -2.000; 110.000{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница

Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Flag of Kedah.svg Кедах | Flag of Kelantan.svg Келантан | Flag of Malacca.svg Малака | Flag of Negeri Sembilan.svg Негери Сембилан | Flag of Pahang.svg Паханг | Flag of Perak.svg Перак | Flag of Penang (Malaysia).svg Пенанг | Flag of Perlis.svg Перлис | Flag of Sabah.svg Сабах | Flag of Sarawak.svg Саравак | Flag of Selangor.svg Селангор | Flag of Terengganu.svg Теренгану | Flag of Johor.svg Џохор
Федерални територии: Flag of Kuala Lumpur, Malaysia.svg Куала Лумпур | Flag of Labuan.svg Лабуан | Flag of Putrajaya.png Путраџаја