Малајски Архипелаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малајски Архипелаг
Местоположба на архипелагот
Географија
МестоЈугоисточна Азија, Меланезија
Вкупно острови25.000
Поголеми островиЈава, Лусон, Борнео, Минданао, Нова Гвинеја, Сулавеси, Суматра
Површина2,870,000 км2[1]
Управување
Демографија
Население380.000.000 [2]
Етнички групипретежно Австронезијци; малцинства: Негритоси, Папуанци, Меланезијци, иселенички Кинези, Арапи и Индијци

Малајски Aрхипелаг — огромен архипелаг в најјугоисточниот дел на Азија, сместен помеѓу Индокина (континентална Југоисточна Азија) и Австралија, разделувајќи ги Индискиот од Тихиот Океан, оваа група од околу 20 000 острови предствува најголемиот по површина архипелаг во светот.

Малајскиот aрхипелаг е составен од мноштво островски групи, од кои најпознати се:

Вкупната површина на архипелагот е повеќе од 2 млн. км2, а населението над 300 милиони. Нај големите острови се Борнео, Суматра и евентуално Нова Гвинеја (ако се смета како дел од архипелагот). Нај густо населен е островот Јава. Други острови се Сулавеси, Минданао, Тимор, Хајнандао, Лусон.

Државите, кои лежат на архопелагот се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Moores, Eldridge M.; Fairbridge, Rhodes Whitmore (1997). Encyclopedia of European and Asian regional geology. Springer. стр. 377. ISBN 0-412-74040-0. Посетено на 30 ноември 2009.
  2. Department of Economic and Social Affairs Population Division (2006). „World Population Prospects, Table A.2“ (PDF). 2006 revision. United Nations: 37–42. Посетено на 30 јуни 2007. Наводот journal бара |journal= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]