Индокина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индокина во 1886 год.

Индокина, или Индокинески Полуостроврегион во југоисточна Азија. Се протега отприлика источно од Индија, јужно од Кина, со културни влијанија од обете земји - што го објаснува значењето на името (поконкретно Виетнам зел кинески влијанија, додека пак Камбоџа, Лаос и Тајланд зеле индиски).

Индокина се состои од териториите на следниве земји:

Главната религија во овој регион е теравадскиот и хинајанскиот будизмот. Махајанскиот будизам преовладува во Виетнам, додека Малезија е повеќерелигиска нација, каде исламот е главната вера, а главни малцинства се будистите, хиндуистите и христијаните.

Поврзано[уреди | уреди извор]