Меланезијци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меланезијци
Меланезијци во Индонезија
Јазици
меланезиски јазици, папуански јазици, индонезиски, англиски, француски
Вероисповед
претежно христијанство (92,1 %), сунизам
Сродни народи
австралиски староседелци, Австронезијци, Евронезијци

Меланезијци (еднина: Меланезиец, ж. р. Меланезијка) — група народи што ги населуваат островите Меланезија во Тихиот Океан во непосредна близина на Австралија и Нова Гвинеја. Во превод од грчки, Меланезија значи „Црни Острови“.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dunn, Michael, Angela Terrill, Ger Reesink, Robert A. Foley, Stephen C. Levinson (2004). „Structural Phylogenetics and the Reconstruction of Ancient Language History“. Science. 309 (5743): 2072–2075. Bibcode:2005Sci...309.2072D. doi:10.1126/science.1114615. hdl:11858/00-001M-0000-0013-1B84-E. PMID 16179483. S2CID 2963726.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Keesing, Roger M.; Kahn, Miriam. „Melanesian culture“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 23 April 2023. Melanesian culture, the beliefs and practices of the indigenous peoples of the ethnogeographic group of Pacific Islands known as Melanesia. From northwest to southeast, the islands form an arc that begins with New Guinea (the western half of which is called Papua and is part of Indonesia, and the eastern half of which comprises the independent country of Papua New Guinea) and continues through the Solomon Islands, Vanuatu (formerly New Hebrides), New Caledonia, Fiji, and numerous smaller islands.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]