Капуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Capua
општина
Comune di Capua
Capua (ponte).jpg
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциАнт АНџело ин Форми
Управа
 • ГрадоначалникКармине Антрополи
Површина
 • Вкупна48,63 км2 (1,878 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002500000025 м
Население (2007)
 • Вкупно18.979
 • Густина3,9/км2 (10/ми2)
ДемонимCapuani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81043
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвета Агата
Слава8 февруари
Мреж. местоwww.comune.capua.ce.it

Капуаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија