Сан Тамаро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Тамаро
општина
San Tammaro
Кралскиот имот на Кардитело во Сан Тамаро
Кралскиот имот на Кардитело во Сан Тамаро
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциКардитело
Површина
 • Вкупна36,8 км2 (142 ми2)
Население (31-12-2020)
 • Вкупно5 635[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81050
Повик. бр.0823

Сан Тамароопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]